Берлін — сучасне європейське місто, з дуже непростою і неоднозначною історією. Ця історія, поряд з архітектурними та природними красотами, виділяє місто з ряду інших європейських столиць. Берлін потрібно побачити не тільки очима, але й серцем. Саме тоді він залишиться в пам’яті назавжди. Багато цікаві місця і найцікавіші пам’ятки Берліна занесені в список ЮНЕСКО.
Перерахуємо пам’ятки, заради яких варто відвідати Берлін.

Картка Берліна з визначними пам’ятками.

Стаття про:

 • 1 Пам’ятки історії та архітектури
  • 1.1 Рейхстаг
  • 1.2 Берлінська стіна
  • 1.3 Бранденбурзькі ворота
 • 2 Палаци і храми
  • 2.1 Шарлоттенбург
  • 2.2 Берлінський кафедральний собор
 • 3 Парки та зони відпочинку
  • 3.1 Берлінський зоопарк
  • 3.2 Тіргартен
 • 4 Кафе, ресторани, шопінг
  • 4.1 Ресторан Sphere на вершині телевежі
  • 4.2 Пивоварня «Mitte»
  • 4.3 Торговий центр KaDeWe
 • 5 Розваги
  • 5.1 Центр морського життя
  • 5.2 Олімпійський стадіон
 • 6 Культурний відпочинок
  • 6.1 Берлінська державна опера
  • 6.2 Берлінський форум культури
  • 6.3 Вам може бути цікаво
 • 7 Схожі статті

Пам’ятки історії та архітектури

Рейхстаг

Рейхстаг у Берліні

Нелегка доля чекала знакову пам’ятка Берліна, побудовану для засідань Парламенту Німецької імперії ще в 1894 році. В оригінальній будівлі, зведений за останнім словом техніки 19 століття, перший парламент Німеччини працював 39 років, верша долю країни. 9 листопада 1918 року з балкона Рейхстагу пролунала звістка, що змінило історію світу: народилася Веймарська республіка.

27 лютого колишній парламент зник у пожежі, приписанном голландському комуністу ван дер [Люббе]. На цьому не закінчилися лиха багатостраждального Рейхстагу – будівля зазнала жорстокого штурму під час битви за Берлін у 1945 році і чи не зникло з лиця Землі.

Над символом величі колишньої Німеччини зареял радянський прапор, а його руїни покрили автографи солдатів Червоної армії. Лише в 1990-х, після масштабної реконструкції, проведеної Норманом Фостером, він знову став будинком Бундестагу і головною туристичною визначною пам’яткою Берліна.

 • Потрапити на купол Рейхстагу і побачити Стіну пам’яті можна щодня з 8.00 до 24.00
 • обов’язковий попередній запис на сайті www.bundestag.de.
 • Адреса: Platz der Republik 1.

Берлінська стіна

Берлінська стіна

Легендарна пам’ятка Берлінська стіна, зведена за наказом Ради міністрів НДР всього за одну серпневу ніч 1961 року, зробила віртуальну кордон між капіталістичним Заходом і комуністичним Сходом реальною.

155 кілометрів бетонного паркану, оточений навколо колючим дротом, ніби невідомий сокиру, розрубало на дві частини 193 вулиці Берліна, чотири лінії метро і вдвічі більше трамвайних колій та исковеркало мільйони людських доль. Лише одиницям вдалося змінити долю, нав’язану політиками: хтось вистрибнув з житлових будинків у перші хвилини після будівництва, а комусь допомогла винахідливість. Сотні життів забрала з собою бетонний бастіон, нашпигований електронними датчиками. 9 листопада 1989 року Берлінського муру не стало – відкритий бар’єр був знесений берлинцами, знову стали єдиним цілим.

 • Побачити те, що залишилося від страшної легенди, можна в Меморіальному комплексі «Берлінська стіна» на Bernauer Strasse 111/119 і в East Side Gallery (http://www.eastsidegallery-berlin.de/) на Mühlenstraße.

Бранденбурзькі ворота

Бранденбурзькі ворота в Берліні

Ще одна визначна пам’ятка Берліна — «Ворота Світу», побудовані в кінці 18 століття за вказівкою короля Пруссії Фрідріха-Вільгельма Другого, стали німецькою версією афінського акрополя і яскравим зразком класицизму. Дванадцять колон утримують значну 26-метрову конструкцію, на вершині якої править колісницею богиня перемоги Вікторія.

Роки існування не пройшли безслідно для Брандербургских воріт: Вікторія в якості трофея була відправлена Наполеоном в Париж і лише в 1871 році повернулася на місце. Ворота, поблизу яких святкували свою перемогу на виборах 1933 року націонал-соціалісти, були неабияк пошкоджені під час Другої світової і відновлені лише в 1956 році.

В часи існування Берлінської стіни Бранденбурзькі ворота знаходилися у Східній Німеччині, а в 1989 році стали символом єднання нації.

 • Після проведеної в 2000-х реконструкції пам’ятка, розташована на Pariser Platz 7 біля станції метро Brandenburger Tor, готова знову прикрасити будь-яке фото.

Палаци та храми

Шарлоттенбург

Палац у стилі бароко Шарлоттенбург.

Прекрасний палац у стилі бароко, побудований для дружини курфюрства Фрідріха Третього, перш перебував за міською межею і служив літньою резиденцією династії Гогенцоллернів став відомою пам’яткою столиці східної Німеччини.

До 19 століття до палацу були прибудовані два бокових крила, оранжерея, вежа, увінчана статуєю Фортуни, з’явився розкішний сад з королівським мавзолеєм і Беьведером. Для Шарлоттенбурга була створена і втрачена Янтарна кімната, подарована Петру Великому Фрідріхом-Вільгельмом Першим.

Тяжкими були для палацу воєнні роки: під час Першої світової тут розташовувався лазарет, а Друга світова перетворила прекрасний Шарлоттенбург в руїни. Гостей прекрасною пам’ятки, відновленої завдяки зусиллям її директора Маргарет Кюн, чекають фарфоровий зал, особисті покої Софії-Шарлотти, мавзолей, Бельведер і прогулянки по мальовничому саду, оформленому в англійському стилі.

 • Шарлоттенбург відкритий з 10.00 до 18.00 у всі дні, крім понеділка.
 • Вартість квитків: 14 євро дорослий, 7 євро дитячий.
 • Адреса: Spandauer Damm 20-24. Сайт: http://www.spsg.de/startseite/

Берлінський кафедральний собор

Берлінський кафедральний собор в Берліні

Будівництво найбільшого протестантського храму Німеччини, зведеного на місці неокласичного собору, створеного Шинкелем, зайняло 11 років. Кафедральний собор з багатим і барвистим убранням, покликаний стати для лютеран настільки ж значущою, як Собор святого Петра для католиків, вийшов зовсім не схожим на звичайні лютеранські храми і відкинув властиві протестантам канони строгості.

У 1945 році Берлінський кафедральний собор постраждав від бомби і лише у 1990-х був відновлений у колишньому величі, ставши, правда, на 16 метрів нижче. Послухати чудові органні концерти, звучать на інструменті, створеному Вільгельмом Зауером, та подивитися на останки 70 прославлених правителів Пруссії можна з 9.00 до 19.00 з понеділка по суботу з 12.00 до 19.00 в неділю.

 • Вартість входу в храм, розташований за адресою: Am Lustgarten, становить 7 євро.
 • Сайт: http://www.berlinerdom.de/

Парки та зони відпочинку

Берлінський зоопарк

Берлінський зоопарк

Неймовірно, але факт: найстаріший у Німеччині зоопарк, заснований у 1844 році, оснащений за останнім словом техніки і є одним з найбільш сучасних зоосадов світу.

Берлінське царство живої природи, що займає 34 гектари в центрі німецької столиці, славиться величезною різноманітністю видів, а загальна кількість його мешканців перевищує сімнадцять з половиною тисяч. Тут немає клітин і решіток, створюють похмуру атмосферу тюрми, а диких мешканців зоопарку від їх двоногих гостей відділяють лише рови та зелені насадження.

Довгий шлях пройшов Берлінський зоопарк з часів Фрідріха-Вільгельма: насилу пережив воєнні роки, він відбудувалося практично з нуля і став не тільки улюбленим місцем відпочинку, але й відомим на весь світ центром розведення диких тварин у неволі – тут народився і білий ведмідь Кнут. Самим популярним місцем Берлінського зоопарку є акваріум, побудований ще в 1913 році, а для маленьких відвідувачів працюють дитяче містечко і дитячий зоопарк.

 • Живий музей, розташований на Hardenbergplatz 8, відкритий щодня з 9.00 до 17.00 (Акваріум – до 18.00).
 • Сайт: http://www.zoo-berlin.de/

Тіргартен

Парк Тіргартен в Берліні

У кращому для прогулянок зеленому куточку Берліна можна провести цілий день: найбільший парк німецької столиці за розміром набагато перевершує англійський Гайд-Парк.

Історія Тиргартена, що розкинувся відразу за Бранденбурзькими воротами, починається ще в 16 столітті: в ті часи тут розташовувалися королівські мисливські угіддя. Забутий після розширення кордонів Берліна ліс у 18 столітті відродився вже в новому вигляді, ставши парком розваг «Люстгарден».

У роки Другої світової війни Тіргартен сильно постраждав і знову став зоною відпочинку лише в 50-х роках. Молоді деревця, зібрані для парку в усіх куточках Німеччини, перетворилися в могутніх велетнів, а весь Зоопарк – в квітучий сад, ідеально підходить для занять йогою, прогулянок по зелених алеях і човнових променадів по Нойєр-Зеє. Тут розташована і важлива площа Берліна – Велика Зірка, в центрі якої височить Колона Перемоги, створена до 50-річчя Гітлера.

 • Дістатися у Тіргартен, що знаходиться за адресою: Pohlstrasse 58, можна на метро лінії Hauptbahnhof-Brandenburger Tor.

Кафе, ресторани, шопінг

Ресторан Sphere на вершині телевежі

Панорамний ресторан Sphere

Щоб опинитися в панорамному ресторані Sphere, розташованому на вершині Берлінської телевежі, потрібно бронювати столик за кілька днів. Заклад, що займає верхні позиції в рейтингу TripAdviser, пропонує відмінну можливість зробити оглядову екскурсію по Берліну, не відкриваючись від приємної трапези: раз в півгодини найкраща в місті оглядовий майданчик здійснює оборот навколо своєї осі.

«Сфера» славиться відмінним вибором гастрономічних делікатесів: гусячої грудкою, яка подається з червонокачанної капустою і картопляними кнедликами, печеним лососем, сервируемым зі шпинатом і шафрановим різотто, авторським десертом «Сфера» і багатою винною картою. Вартість комплексного меню з двох страв становить 33 євро, а з трьох – 42 євро. Загляньте на обід в цей чудовий ресторан під час прогулянки в Берліні.

Телевежа є найвищою спорудою Берліна (368 метрів) і видна звідусіль. Відвідування оглядового майданчика (на висоті 200 метрів) гарантує кращий вигляд столиці Німеччини! До речі, сходами (а їх 986) топати не доведеться, адже для підйому використовується швидкісний ліфт.

Телевежа знаходиться на площі Александерплац, найбільшої площі Східного Берліна. Інші пам’ятки площі — Червона ратуша, фонтан Нептун і Берлінські годинник світу.

 • Ресторан працює щодня з 9.00 по вечорах, з середи по неділю грає жива музика.
 • Зарезервувати столик у ресторані Sphere, розташованому за адресою: Panoramastraße 1a, можна на http://tv-turm.de/en/

Пивоварня «Mitte»

Пивоварня «Mitte» в Берліні

Бройхаус «Мітте», розташований в парі кроків від Александрплатц, можна знайти майже в кожному путівнику по Берліну. На перший погляд бар, здатний прийняти 300 любителів пива і розташований поруч із залізницею, здається гучним, але з кожним ковтком місцевого пива незручності стають менше, а рай — ближче.

Як в Мюнхенському Хофбройхайсе, тут панує веселощі і дружба, зростаюча до небес за дегустацією пробного набору з 4-х сортів пива, який обійдеться в 4,10 євро. До речі, за рік в «Мітте» вариться близько 200 тисяч літрів – і жоден з них не встигає потрапити в пляшку. Найдорожче блюдо в меню «Мітте», доступному і російською мовою, варто 22 євро – це 300-грамовий рамп-стейк з гарніром з картоплі фрі і салатом.

 • Заклад, розташований на Karl-Liebknecht-Straße 13, відкрито щодня з 11.00 до 24.00.
 • Зарезервувати столик можна на http://www.brauhaus-mitte.de/index.php/en/

Торговий центр KaDeWe

Торговий центр KaDeWe в Берліні

«Торговий дім Заходу», відкритий в Берліні в 1907 році, не намагається стежити за модою: вона народжується в його глибинах. Сотні тисяч найменувань люксових брендів, шикарні магазини Gucci, Chopard, Lois Vuitton і Salvetore Ferragamo, елітна косметика Dior і аромати Moschino – головний берлінський універсам стає раєм для прекрасних дам і пекла для супроводжуючих їх чоловіків.

Перший поверх KaDeWe – це «бульвар де люкс», засліплюючий блиск діамантів, другий, третій і четвертий – модне царство, п’ятий – мрія молодої господині, створює затишок в будинку, шостий – мекка для творчих особистостей, на восьмому розмістився ресторан «Зимовий сад», але всі дороги ведуть на сьомий рівень.

Популярний куточок магазину, який зібрав у собі десятки кафе і ресторанів, увійшов у Книгу рекордів Гіннесса за самий широкий вибір гастрономічних вишукувань що і зробило Торговий дім пам’яткою включеної в нашу статтю.

 • KaDeWe відкритий з 10.00 до 20.00 у всі дні, крім неділі.
 • Про акції та асортименті магазину, розташованого на Tauentzienstraße 21-24, можна дізнатися на http://www.kadewe.de/

Розваги

Центр морського життя

Центр морського життя в Берліні

Цілу мережу блискучих океанаріумів, цікавих і дітям, і дорослим, створила по світу британська компанія Merlin Entertainment. “AquaDom & Sea Life Berlin” – це гігантська споруда з бетону і скла, наповнене водою і приховує в своїх прозорих глибинах більше п’яти тисяч чудових мешканців морських глибин: від устриць до страхітливих акул.

Перлиною комплексу, побудованого в 2003 році, є найбільший у світі акваріум-циліндр, наповнений солоною водою і вбудований прямо в будівлю розкішного п’ятизіркового готелю мережі Radisson.

Через 25-метрову конструкцію, що складається з двох вкладених один в іншій циліндрів, проходить прозорий ліфт для туристів, занурює гостей в саму глиб водного царства. У Аквадомі, обсяг якого сягає майже мільйона кубометрів, живе більше двох тисяч риб, що дозволяє назвати його справжньою пам’яткою.

 • Вартість квитка в Центр, відкритий щодня з 10.00 до 19.00 та розташованого за адресою: Spandauer Str. 3, становить 17,50 євро.
 • Сайт: http://www.visitsealife.com/berlin/en/

Олімпійський стадіон

Олімпійський стадіон в Берліні

Коли стало відомо про те, що Німеччина стане господинею Олімпіади-36, на місці Німецького стадіону розгорнулося масштабне будівництво. Новий стадіон коштував мільйон марок і зведений всього за 2 роки, став символом могутності Гітлера і одній з найбільших арен світу.

Церемонія відкриття Олімпіади, що відбулася на Берлінському Олімпійському стадіоні 1 серпня 1936 року, стала першою такою подією, що транслювалося на телебаченні. Як і інші пам’ятки німецької столиці, головна арена країни не пережила Другу світову війну і була відновлена лише в 1960-х.

До Чемпіонату світу з футболу, що проходив у Німеччині в 1974 році, спортивний майданчик знову реконструювали, а у 2006 році, після масштабних удосконалень, Олімпіаштадіон прийняв фінал ЧС-2006, приніс четверту перемогу Італії.

 • Сьогодні стадіон, розташований на Olympischer Platz 3, є домашньою ареною «Герти», про розклад матчів якої можна дізнатися на http://www.olympiastadion-berlin.de/

Культурний відпочинок

Берлінська державна опера

Берлінська державна опера

Найстаріша театральна будівля Берліна, створене архітектором фон Кнобельсдорфом в 1741 році, до 1801 року брало лише високих гостей. Перше уявлення Берлінської державної опери — «Цезар і Клеопатра» — було поставлено ще до того, як театр офіційно відкрився.

На сцені славетного закладу, очолюваного знаменитими Гаспаром Спонтини і Джакомо Мейербером, ставилися твори Россіні і Моцарта, Вагнера і Верді, і навіть російська класика – «Борис Годунов» та «Снігуронька».

У часи правління націонал-соціалістів Берлінська державна опера знаходилася на межі знищення: всі імениті виконавці залишили Німеччину, а сам будинок було пошкоджено під час бомбардувань 1941 і 1945 років. Але, як фенікс, повстав з попелу ставши дивовижною пам’яткою Берліна.

 • Актуальний репертуар театру, нині очолюваного талановитим піаністом Даніелем Баренбоймом і розташованого на Unter den Linden 7, вказано на
 • http://staatsoper-berlin.de/

Берлінський форум культури

Головний культурний центр Берліна

Головний культурний центр Берліна, розташований неподалік від Потсдамерплатц, активно розвивається з 1960-х і теж може вважатися визначною пам’яткою. Проект, що почався з унікальною Берлінської філармонії, дуже скоро зосередив в собі всю культурне життя німецької столиці: Кабінет графіки, зібрав роботи Рембрандта і Ботічеллі, Берлінську державну бібліотеку, яка стала символом бібліотек сучасності, Нову національну галерею, що охопила твори мистецтва 20 століття, Музей прикладних мистецтв і Музей музичних інструментів.

Тут проходять Фестивалі і «Ніч в музеї», концерти античної музики та лекції про проблеми глобалізації і сучасної політики, виставки, присвячені творчості видатних представників німецької нації, і дитячі пізнавальні тури.

 • Список заходів і час роботи закладів, що входять в Берлінський форум культури, можна знайти на сайті http://www.kulturforum-berlin.com/engl_index.html

Звичайно, цей список включає в себе далеко не всі визначні пам’ятки, якими може похвалитися Берлін. Багату архітектурну та історичну спадщину, доброзичливість жителів і сама атмосфера міста роблять Берлін дуже привабливим для мандрівників.

Вам може бути цікаво