Айя-Софія ввечері. Стамбул.

Стаття про:

  • 1 Айя-Софія — собор Святої Софії.
  • 2 Історія.
  • 3 Архітектура.
    • 3.1 Вам може бути цікаво
  • 4 Схожі статті

Айя-Софія — собор Святої Софії.

Вже більше ніж п’ять століть як цей храм став мечеттю, для мусульман це Айя-Софія, а християни донині називають його собором Святої Софії. Мечеть вважається однією з головних визначних пам’яток Туреччини, шедевром візантійського зодчества, і знаходиться в Стамбулі.

Історія.

Імператор Костянтин Великий, під час переміщення столиці Римської імперії в Візантій, наказав побудувати базиліку і дати їй назву церква Святої Софії. Феодосій Молодший відреставрував її у 415 році, після страшної пожежі. Але незабаром, у 532 році, собор знову згорів. Після цього Юстиніан заявив, що бажає відбудувати такий собор, який не зрівнявся б з жодним існуючим християнським храмом. До будівництва приєдналися кращі архітектори Ісидор і Анфімій із Трал. З усіх точок імперії Константинополь привозили матеріали для побудови собору: золото, слонова кістка, дорогоцінні камені, мармур.

Літописи свідчать, що в будівництві брало участь більше десяти тисяч чоловік. Тому не дивно, що храм був побудований повністю всього за шість років. Легенда відає, що коли собор був повністю завершений, у нього зайшов імператор і вигукнув: «Спасибі Богу, я закінчив будівництво. Дорогий Соломон, я випередив тебе!»

Прочитайте обов’язково потрібно взяти з собою в Туреччину >>>

Перед поїздкою і дізнайтеся про найцікавіші факти про Туреччину >>>

Архітектура.

Найбільш виразною частиною храму є його купол, який створений з сорока радіальних арок. Вікна і простір між ними були побудовані так, що коли сонячне світло проникав всередину, він обрізав купол, створювалося враження, що купол висить у повітрі.

Придумали історію, мовляв купол тримається на золотому ланцюзі, яка звисає з неба.

В 558 році при землетрусі обвалився купол, але при ремонті був створений ще на дев’ять метрів. Під час землетрусу 989 року він знову впав, і його перебудував архітектор Традат з Вірменії.

Внутрішні стіни храму були покриті чудовими мозаїками, деякі з них постраждали в період іконоборства, але потім були відновлені.

У 1204 році храм був розграбований хрестоносцями. Після того, як Османська імперія захопила Константинополь, собор став мечеттю. Султан Мехмед створив першу молитву на славу Аллаха і добудував до собору чотири мінарети.

Велика частина фресок і мозаїк була знищена, але деякі просто замазані вапном, що дозволило їм зберегтися майже в незайманому вигляді до наших днів.

Вам може бути цікаво