Плітвіцькі озера

Якщо Ви запитаєте у будь-якої людини, який побував на Балканах, які визначні пам’ятки Хорватії він вважає найбільш гідними відвідування, одним з перших у списку опиняться Плітвіцькі озера. Національний парк, з 1979 року по праву зайняв місце у Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, розташувався на площі майже 30 гектарів в північно-західній частині Дінарського нагір’я і є самою популярною туристичною визначною пам’яткою країни.

Стаття про:

  • 1 Розташування
  • 2 Виникнення
  • 3 Історія
  • 4 Маршрути
  • 5 Що ще подивитися?
  • 6 Як дістатися до Плітвіцьких озер.
    • 6.1 Вам може бути цікаво
  • 7 Схожі статті

Розташування

Перлина Хорватії і власне те, заради чого і був заснований національний парк, — це каскадна система з шістнадцяти великих і безліч дрібних карстових озер, з’єднаних воєдино 92 мальовничими водоспадами, розташована у високогір’ї на річці Корану і оточена заростями густого незайманих лісів.

Дві маленькі річечки Црна і Бела, зустрічаючись в гирлі річки Матіца, формують перший водоспад, а найвище Прошчанское озеро плавно перетікає в наступне, формуючи все нові і нові шумливі водні потоки — за словами дослідників, в Плітвіцьких озерах щорічно з’являється новий водоспад. Всі озера Плитвица об’єднані у дві групи: Верхню і Нижню, разом займають цілих два кілометри.

Плітвіцькі озера з висоти пташиного польоту

Виникнення

Достовірно невідомо, коли саме відбувалося формування самої прекрасної природної пам’ятки Хорватії: основна версія вчених припускає, що своїм виникненням Плітвіцькі озера зобов’язані періоду після танення льодовиків і річці Корану, пробивающейся крізь товщі вапняку.

Набагато більш мальовничу історію створення Плитвица розповідає одна з легенд: довго тривала посуха на землях сьогоднішньої Хорватії, приносячи голод, смерть і страждання, – так сказала Матінка Земля про пощаду. Розверзлися небеса, змилувавшись над людьми, і наповнили дощові струмені виснажену землю водою, створивши озера-чаші, запас на «чорний день».

Історія

За довгі століття своєї історії території нинішнього Національного парку не раз були учасниками військових дій: в 15-16 століттях тут воювали австро-угорці й османи, а в 1990-ті були закладені міни, що перешкоджають хорватам дістатися сербські поселення по дорозі, що проходить через парк. Перші спроби захистити Плітвіцькі озера і зробити їх привабливими для туристів були зроблені ще в 1890 році, коли тут було збудовано перший готель на озерах, а в 1949 році парк отримав статус національного.

Плітвіцькі озера восени

Маршрути

В наші дні Плітвіцькі озера щорічно відвідують сотні тисяч туристів, у залежності від часу і фізичної форми вибираючи будь-який з безлічі маршрутів: на проходження самого короткого потрібно всього пара годин, а на найдовший, охоплює набагато більшу територію, піде весь день.

Для самих ледачих існує водний круїз по найбільшому в системі озера Козьяк і спеціальний поїзд, який проїжджає по самих мальовничих місць парку.

Що ще подивитися?

Крім прекрасних озер, зачаровывающих своєю красою і чистотою, гуркотіння водоспадів, приголомшливих міццю водної стихії, Плітвіцькі озера славляться 36 карстовими печерами, прикрашені сталактитами і відомими унікальною фауною. Ліси, що оточують озера, залишилися практично недоторканими ще з далеких часів, можливо тому, що колись вони вважалися Садом Диявола і не піддавалися вирубці. Тут водяться ведмеді і дикі кабани, лісові коти і куниці, борсуки і білки, яструби і орлани білохвості, росте безліч незвичайних і рідкісних рослин. Сьогоднішні влади дуже стежать за парком – на його території не можна зупинятися на пікнік, розводити багаття, гуляти з собаками і плавати в озерах, а пересуватися тільки по спеціальним дерев’яним стежками.

Плітвіцькі озера взимку

Як дістатися до Плітвіцьких озер.

Дістатися до Плітвіцьких озер нескладно – будь-який з туроператорів обов’язково включає подорож до цієї пам’ятки Хорватії в список додаткових екскурсій.

Самостійно приїхати сюди буде дещо проблематичніше – на шлях з Дубровника і Західній частині Істрії потрібно близько 5 годин на кожен кінець. Але витрачені гроші і час варті того, адже якщо ти не бачив Плітвіцьких озер, вважай ти не бачив і Хорватії.

Вам може бути цікаво