Центральний ринок Будапешта

Стара східна приказка говорить: «Щоб побачити душу міста – вирушай на базар». Ця мудрість, безумовно, працює для Будапешта. Серед п’яти критих міських ринків, створених ще в кінці 19 століття, найбільшим і колоритним є Центральний ринок Nagycsarnok, одне з найбільш відвідуваних туристами місць. В атмосфері багатоголосого шуму і яскравих фарб, разносящихся в повітрі аромати прянощів і найсвіжіших продуктів простіше простого побачити і відчути Угорщину зсередини.

Стаття про:

  • 1 Історія
  • 2 Опис
  • 3 Як дістатися до ринку
  • 4 Що подивитися в окрузі
    • 4.1 Вам може бути цікаво
  • 5 Схожі статті

Історія

Центральний ринок Будапешта в старовину

Після об’єднання Буди, Пешта і Обуди в єдиний місто Будапешт численні ринки під відкритим небом вже не повною мірою забезпечували населення свіжими овочами та фруктами та іншими продуктами харчування. Прагнучи упорядкувати торгівлю, міська влада вирішила звести критий ринковий павільйон, стилізований під знамениті ринки Парижа.

Початок будівництва Центрального ринку за проектом, створеним Самюелем Петцом, було покладено в 1894 році, але за пару днів до урочистого відкриття в 1896 році ринок огорнуло полум’я, зруйнувавши половину даху. Ще рік знадобився на ремонт і останні штрихи, а 15 березня 1897 року Nagycsarnok, величезна будівля з червоної цегли, що займає весь квартал і прикрашене різноманітними орнаментами, стильними кутовими вежами з різнобарвною черепицею з печей фабрики Жолнаї, відкрило свої двері для всіх бажаючих.

Внаслідок двох світових воєн Центральний ринок був значно пошкоджений і навіть переставав функціонувати. Тільки в 90-х роках минулого століття завдяки реставрація він відновив свій статус незвичайної пам’ятки Угорщини і початковий розкішний вигляд.

Опис

М’ясний відділ

Центральний ринок Будапешта розташувався на трьох рівнях.

На основному з них, першому поверсі, знаходиться царство найважливіших представників ринкового спільноти – ковбасників і м’ясників. Мало де зустрінеш таке розмаїття м’ясних продуктів: десятки видів салямі, білі віденські сосиски і класичні рожеві ковбаски з Дебрецена, свіжа свинина і баранячі зади, найніжніші паштети і фуагра не гірше французької – тут радіє око будь-якого м’ясоїда, а ніс перебуває в екстазі від неймовірних ароматів.

Тут же розташувалися володіння молочників та майстрів сирної справи – величезні сирні голови піднімаються в гори, а сусідній прилавок манить смачними лагошами, запеченим у маслі цим сільським хлібом, намазати сметаною і щедро приправлений сиром та шкварками. Овочеві ряди з гордістю пропонують найсвіжіші продукти прямо з грядок за цінами набагато нижчими, ніж в інших європейських країнах.

На нижньому рівні, де колись розміщувалися «холодильники» з льоду, сьогодні знаходиться великий супермаркет, яких сотні в будь-якій країні світу. Поруч з ним, притягаючи носи, розгорнулася Колоніальна лавка, царство трав і спецій, що не уступає по розмаїтості базарах Стамбула. Трохи далі царює невелика пекарня, де випікаються кращі в Будапешті хлібо-булочні вироби, а через прохід розклалися на прилавках грибники. На ринках Угорщини не прийнято, як у слов’янських народів, зрізати гриби ножем – тут їх виривають з коренем і селять в погребах на земляних насипах.

Верхня галерея Центрального ринку стала домом для угорських громадського харчування та численних сувенірних крамниць. Вироби народних умільців, угорські національні вбрання, виткані і вишиті вручну скатертини і рушники, унікальні ляльки ручної роботи майстрів, у давні часи поставляли ляльок в найвідоміші балагани Австро-Угорщини – все це коштує зовсім недешево, зате доставляє воістину незабутнє естетичне задоволення.

Стоячі кафе і ресторанчики цієї пам’ятки Угорщини завжди повні народу – хоча ціни тут значно вище, ніж в інших подібних закладах Будапешта, неможливо пройти через ринок і не зголодніти.

Традиційний угорський гуляш та смачні штруделі-ретеши з вишнями і сиром, смажені ковбаски і ароматний кави – як тут не спокуситися!

Як дістатися до ринку

Доїхати до Центрального ринку Будапешта зовсім нескладно – він знаходиться за адресою Vamnaz Korut 1-3 на площі Февам, зовсім недалеко від мосту Свободи, перекинутого через Дунай. Будь трамваїв №№ 2, 2а, 47, 49, автобус № 15или синя лінія метро без проблем доставлять вас до місця призначення.

Що подивитися в окрузі

Якщо ви звичайний турист – на огляд цієї пам’ятки Угорщини вам вистачить і пари годин, але якщо ви гурман – приділіть Центрального ринку Будапешта хоча б півдня. Покинувши ринок, прогуляйтеся по березі Дунаю, помилуйтеся на Міст Свободи, один з найкрасивіших у місті мостів, або зробите водну прогулянку на кораблику, насолоджуючись красою угорської столиці – ваш день точно не пройде даремно.

Вам може бути цікаво