Саккара — некрополь Єгипту

В піщаних дюнах, розтягнувся не на одну тисячу кілометрів, ховається безліч безцінних пам’ятників Древнього Єгипту. Особливе місце серед них займає Саккара – найважливіший в історичному плані і найбільший зі збережених некрополів Чорної землі.

Розміри головного поховання стародавньої столиці царства, Мемфіса, вражають уяву: його довжина досягає 8 кілометрів, а ширина варіюється від 800 метрів до 2 кілометрів.

Некрополь розташований на вапняковому плато поблизу від місця, де знаходився стародавній Мемфіс, і об’єднує десятки невеликих храмових комплексів, гробниць і пірамід практично всіх основних династій Єгипту.

Стаття про:

  • 1 Історія Саккара.
  • 2 Пам’ятки Саккари.
  • 3 Як дістатися.
  • 4 Що подивитися поблизу.
    • 4.1 Вам може бути цікаво
  • 5 Схожі статті

Історія Саккара.

На огляд Саккари необхідно виділити цілий день

Некрополь, названий на честь свого покровителя – бога Сокара, відповідального за царство мертвих, використовувався за призначенням протягом усього періоду існування Давнього Єгипту з часів Першої династії до правління династії Птолемеїв.

Перші відомі науковцям поховання цієї пам’ятки Єгипту, мастаби часів першої династії, виявлені професором Уолтером Емері в 30-х роках 20 століття, датуються четвертим тисячоліттям до н. е. Практично всі вони були розграбовані стародавніми мародерами, які залишили тільки черепки від ритуальних судин і шматочки позолоти, колись використовувалася для розпису стін похоронних залів.

Від поховань фараонів наступної династії, які перебувають у південно-західній частині Саккари, збереглися лише підземні камери і цементні друку з іменами покоившихся всередині правителів – Нинофера і Ранеба. Їх ж мумії, як і сотні інших, були безжально знищені розкрадачами гробниць і наступними фараонами, для економії коштів і часу повторно використали масштаби вже в якості місць для свого поховання.

В часи Третьої династії в Саккаре з’явилося найдавніше у світі ступеневу споруда – піраміда Джосера. У другому тисячолітті до н. е. Саккара стала використовуватися для поховання багатих громадян. Вона служила некрополем до 7 ст. н. е. і була віддана забуттю лише в Середні століття.

Велика частина Саккари ховалася серед пісків до середини 19 століття, поки її не зайнявся дослідженням Огюст Марієтти. Слідом за Серапиумом, кладовища священних биків Апісом, перед очима археологів відкривалися все нові і нові споруди давнини. Східчаста піраміда Джосера була виявлена набагато пізніше, в 1924 році.

Розкопки в Саккарі тривають і сьогодні – в 2008 році були знайдені ще дві приватні гробниці, дозволили припустити, що територія некрополя значно більше, ніж вважалося раніше.

Пам’ятки Саккари.

на території Саккари відкрито для відвідування більше 15 гробниць

На огляд Саккари необхідно виділити цілий день: з-за великої площі і жарких сонячних променів, обійти пішки за короткий час практично неможливо. Екскурсії в ступінчасту піраміду Джосера, творіння геніального архітектора Імхотепа, проводяться за спеціальним дозволом і тривають кілька годин: це цілий похоронний комплекс площею 15 гектарів, складається з декількох споруд і обгороджений стіною з турського вапняку. У піраміди Унаса, останнього правителя п’ятої династії Єгипту, біля якої розташована білетна каса Саккари, знайдено найдавніший з Текстів пірамід.

Позаду піраміди Унаса знаходиться недобудована Ступінчаста піраміда Сехемхета, виявлена в 1950 році. Поруч з нею в 1975 році була розкопана могила Хоремхеба, генерала, який згодом став фараоном, а трохи пізніше – і усипальниця вельможі Тутанхамона на ім’я Майя.

Піраміда Тітки, фараона шостої династії, рясніє Текстами пірамід – частина з них вибита на чорному базальтовому саркофазі, а інші написані всередині похоронної камери. Мастаби двох візирів Тітки, Мерирука і Кагемни, прикрашені яскравими рельєфами, що описують побут стародавніх єгиптян, а рельєфи гробниці Анкмахара передають роботу ювелірів, скульпторів і граверів.

По грунтовій доріжці від піраміди Тітки можна дійти до готелю та кафе, а біля неї знаходиться подвійна усипальниця Птахотепа і його батька Азтехотепа, а також гробниця Ти. Трохи далі розташований Серапиум, гробниця священних Апісів, вхід в яку оточують статуї давньогрецьких мислителів і поетів, поставлені у часи Птолемея Першого.

Неподалік лежить кладовище муміфікованих бабуїнів і рідкісних ібісів, священних птахів Стародавнього царства. Скориставшись транспортом, варто оглянути комплекс пірамід Пепі Першого, Шепсескафа, Пепі Другого і Джед-карі Исеси. Всього на території Саккари відкрито для відвідування більше 15 гробниць, дещиця чудес, які спочивали серед пісків цієї пам’ятки Єгипту.

Як дістатися.

Саккара знаходиться в 30 км від Каїра, пряме сполучення між пунктами відсутнє. Дорога на поїзді до найближчої до Саккарі села, Ель-Бедрашейна, займає близько двох годин, потім необхідно пройти пішки ще приблизно 3 км.

При пересуванні на автобусі потрібно не менше трьох пересадок. Найбільш зручний спосіб дістатися до цієї пам’ятки Єгипту – заздалегідь найняти таксі з Каїра, яке буде робити зупинки на вимогу біля кожної гробниці.

Вартість проїзду в середньому становить близько 50 єгипетських фунтів (до 10 доларів). Некрополь відкритий щодня з 7.30 до 16.00, ціна вхідного квитка – 20 єгипетських фунтів.

Перш, ніж відправитися в Єгипет дізнайтеся що потрібно туди взяти з собою і почитайте про цікаві факти.

Що побачити поблизу.

Саккара є частиною 33-кілометрового некрополя древнього Мемфіса. У той же день можна відвідати Гізу, де знаходиться останнє диво світу, що збереглося, або заглянути в Мемфіс і розглянути двадцятиметрову статую фараона Рамзеса Другого.

Переглянути збільшену карту

Вам може бути цікаво