Здавалося б, нічим не примітний маленький турецьке місто Сельчук забудований численними готельними комплексами і кафе, завжди багато туристів. Причина цього проста: поблизу лежать руїни найпопулярнішою пам’ятки Туреччини, стародавнього міста Ефес, де знаходилося одне із семи чудес світу – храм Артеміди. Багато загадок минулого та унікальних пам’яток старовини зберігають в собі руїни другого за величчю після Помпей середземноморського міста.

Стаття про:

  • 1 Історія міста Ефес.
    • 1.1 Легенда.
  • 2 Пам’ятки міста Ефес.
  • 3 Як дістатись до міста Ефес.
  • 4 Що цікавого відвідати і подивитися поблизу і в окрузі.
    • 4.1 Вам може бути цікаво
  • 5 Схожі статті

Історія міста Ефес.

Руїни міста

Легенда.

Легенда свідчить, що за порадою всевидючого Дельфійського оракула син правителя Афін Андрокл шукав місце для заснування нового міста, шлях до якого повинні були вказати вогонь, риба і дикий кабан.

Зійшовши на берег у мальовничій бухті Егейського моря, Андрокл побачив, як місцеві смажили рибу, а іскра від багаття, викликавши пожежа в довколишніх кущах, сполохала дикого кабана. Тут і виріс місто, який Андрокл присвятив своїй коханій, амазонці по імені Эфессия, бажана.

Ефес швидко став процвітаючим торговим центром і великим портом, і був настільки багатий, що не потребував фортечних стінах. Будівництво одного з чудес світу, храму Артеміди, покровительныцы полювання і юних дів, наказують тому самому багатієві Крезові, чиє ім’я стало прозивним і увійшло в історію.

Величезний білокам’яний храм, творіння кносського архітектора Херсифрона, став справжнім центром культури і цивілізації. Щоб подивитися на будову, яка перевершила знаменитий Парфенон, в Ефес стікалися сотні людей з усього стародавнього світу.

Але недовго проіснував храм – в 356 році до н. е. він загинув у вогні від рук божевільного Герострата.

Руїни міста Ефес в Туреччині

У 3 столітті до н. е. Ефес був перенесений на більш високе місце, а колишні, старі будівлі, поступово ховалися під шаром моху і води.

В часи римського панування місто пережило ще один період розквіту, поповнившись прекрасними публічними будівлями і резиденціями, а до середини 3 століття, постраждавши від нападів готовий, він на багато століть впав у забуття. Тоді ж був знищений і новий храм Артеміди, зведений Олександром Македонським.

Тільки в 1869 році завдяки зусиллям британських археологів, старі будівлі знову постали перед світом. Ефес наповнений і таємничим духом християнства – за легендою, він став останнім притулком Пресвятої Богородиці та Апостола Іоанна, за заповітом Христа опікаючого її до самої смерті в 48 році н. е.. Саме Ефеський Вселенський собор 431 року і прийняв догмат про те, що Діва Марія є Богородицею.

Визначні пам’ятки міста Ефес.

Амфітеатр міста

Весь Ефес – це музей під відкритим небом, зібраний по шматочках і відновлений археологами. Через один з двох входів, які ведуть до цієї пам’ятки Туреччини, ви потрапите в древнє царство: відмінно збереглися вулички, міські бульвари і вимощені площі, як і раніше, повні людей. Десять квадратних кілометрів займають руїни видимого нам Ефеса, а скільки ще чудес приховує болото – залишається тільки гадати.

Серед доступних для огляду визначних пам’яток – одна з колон храму Артеміди, двох’ярусний фасад бібліотеки Цельсія – другого за величиною храму науки стародавнього світу, ворота Геркулеса і меморіал Меммиуса, агора та фонтан імператора Трояна, Малий театр Одеон) і амфітеатр, що вміщав до 25 тисяч глядачів, руїни древніх бань і гімназії, публічного будинку і будівлі канцелярії – притания, будинки багатіїв на схилі пагорба і Вулиці куретів.

На околиці Ефеса розташований також поховальний комплекс ранньохристиянського періоду, що має назву «Семи сплячих отроків эфесских». За легендою, сім юних християн рятувалися в одній з печер гори Селион від переслідувань римського правителя Деція, сповідував язичництво, проте були настигнуты злим переслідувачем і замуровано живцем.

На 300 років забулися глибоким сном праведники, знову відродившись у часи правління благочестивого Феодосія Другого. З тих пір вони стали шануватися як цілителів животворящих сном, а їх гробниця придбала славу пам’ятки Туреччини.

Як дістатися до міста Ефес.

Ефес знаходиться на узбережжі Егейського моря, в 4 км від р. Сельчук, в 83 км від р. Ізмір, в 17 км. від р. Кушадаси. Для того, щоб потрапити з Сельчука в Ефес, необхідно скористатися долмушем Selcuk-Pamucak, уточнивши, що точкою призначення є Ефес. Відстань від зупинки на шосе до кас Ефеса становить кілька сотень метрів.

Доїхати до Сельчуку можна на поїзді або автобусі з аеропорту Аднана Мендереса в Ізмірі, або скористатися поромом, що прямують у порт Кушадаси, а звідти дістатися до Сельчука допомогою автобуса або таксі.

Прочитайте що потрібно взяти з собою в Ефес >>>

Перед поїздкою і дізнайтеся про найцікавіші факти про Туреччині >>>

Що цікавого відвідати і подивитися поблизу і в окрузі.

Невеликий скромний будиночок, де доживала свої дні Матір Божа, знаходиться в 9 км на південь від Ефеса. Він був відновлений і сьогодні є святинею навіть для віруючих мусульман. Для відвідування відкрита центральна частина і кімната праворуч від вівтаря. Базиліці святого Іоанна, де, за переказами, упокоївся прах апостола, пощастило набагато менше – лише руїни, зарослі травою, та кілька колон зберегли пам’ять про послідовника Христа.

При виході з храму знаходиться джерело Діви Марії, воді якого пропонуються цілющі властивості.

Вам може бути цікаво